Akustické studio Audio Hoďas
Audio Hoďas - servis a poradenství v oboru audiotechniky
Servis a poradenství v oboru audiotechniky.
Opravy, rekonstrukce a vývoj reproduktorových soustav.
Instalace a ozvučení domácích a komerčních prostorů.
Akustické studio Audio Hoďas
nabídka služeb
Novinky

10.2.2015

Domácí i profesionální audiotechnika je velký byznys. Studio Audio Hoďas se zaměřuje na střední nebo nižší cenovou kategorii, avšak při zachování maximální možné úrovně zvukové kvality.
Více viz článek: Ozvučení domácích...

5.2.2014

Ve vlastnostech re­produktorů jsou veliké rozdíly a použitím nevhodného repro­duktoru je pak možné zcela znehodnotit uva­žovanou zvukovou aparaturu.
Nejprve je nutné prostudovat dostupnou technickou dokumentaci a posoudit, zda jsou vhodné k požadovanému účelu.
Více viz článek: Typy reproduktorů...

Rekonstrukce maďarských soustav Orion HS 200

Orion HS 200 jsou reproduktorové soustavy, které se objevily na našem trhu přibližně začátkem 80-tých let minulého století, takže je jim dobrých třicet. Vyráběly se v Maďarsku v nějaké "západní licenci" a ve své době mohly být považovány za špičkový výrobek na trhu a nesnesly srovnání s Českou produkcí tehdejší Tesly a dalších výrobců reproduktorových sou­stav osazených Tesláckými reproduktory. Byl jsem tehdy vlastníkem jednoho páru Orionů, ale byly s mimy problémy, rozložení zvuku nebylo symetrické a dlouho jsem hledal chybu. Zkoumal jsem vyhýbku a měnil součástky, jenže data k reproduktorům nebyly k dispozici, a tak výsledek nebyl nijak výrazný. Nakonec jsem zjistil, že nebyly použity párové součástky a indukčnost cívek se lišila až o dvojnásobnou hodnotu.

Nejprve jsem zkontroloval stav reproduktorové soustavy - hrály. Basové reproduktory byly mírně poškozeny. Jeden byl protržený a měly pomačkané vrchlíky, ale oba naštěstí zůstaly funkční. Tyto kosmetické vady jdou odstranit a reproduktory po opravě vypadají opět slušně. Vyhýbka byla osazená elektrolytickými kondenzátoy (elektrolytický kondenzátor + výškový reproduktor = 50% kvality dolů). Tohle považuji za fintu, která se dělá dodnes a mám z ní vždy něco jako kopřivku. Prvním mým testem bylo odstranění sériového kondenzátoru před výškovým reproduktorem a jeho nahrazení klasickým svitkem. Když jsem to porovnal s druhou soustavou, tak se zvuk doslova probral, výškový reproduktor je stále solidní a odvádí velmi slušné výkony. Oválné reproduktory jsou vždy předmětem kritiky, a tak jsem opět nahradil sériové kondenzátory na středovém reproduktoru za svitkový, ale byla tu jedna podivnost: kapacita tohoto původního kondenzátoru byla stejná jako u výškového, ale přitom je tam cívka, která dělí na čtyřech tisících Hz, tedy zase finta, ale dost tvrdá, protože citlivost na středech klesala o šest decibelů na oktávu a nevím, jak výrobce dosáhnul publikované charakteristiky, která je dle papírových charakteristik na středech celkem vyrovnaná. Po proměření všech součástek jsem odhadnul pomocí programu původní dělící kmitočty a vyšlo mi, že by na středech měla být kapacita 20 mF. Po instalaci svitkových kondezátorů bylo nutné snížit citlivost o 5 Db a zvuk byl čistý a detailní. Paralelní elektrolytický kondezátor na basáku jsem ponechal a spustil jsem rozehrávání. Brzy se objevuje čistý zvuk s detailními výškami, basy zpočátku nebyly nijak výrazné, ale podařilo se to rozcvičit rozehrávacím programem. Původní natvrdo zapojené propojovací vodiče jsem odstranil a instaloval perkové terminály, prostě komfort. Soustavy stále poskytují slušný poslech i dle dnešních měřítek.

Původní stav:

Po rozebrání:

Původní zadní stěna:

Nové osazení terminálů a vyhýbky:

Celkový vzhled po opravě:

tipy a rady
Propojovací vodiče
Hlavním požadavkem kladeným na dobré připojovací vodiče je malý elektrický odpor. Je však nutné si uvědomit, že v reproduktorových soustavách jsou před basovými reproduktory cívky, jejichž odpory dosahují v lepších případech až 0,5 Ω. Před středovou a výškovou sekci se často zařazují rezistory až 10 Ω. Jaký význam pak může mít propojovací kabel za desítky tisíc Kč s odporem blížícím se nule? Nejslabším článkem řetězce, který určuje výslednou kvalitu celé sestavy, je reproduktorová soustava.
Rada:
Změřte si odpor připojovacích vodičů a bude-li pod 0,2 Ω, můžete je bez obav použít. Vyjde to podstatně levněji než vodiče za tisíce a přitom výsledek bude prakticky stejný.
Tip:
Můžete koupit běžnou dvojlinku, která je k připojení reproduktorů určená. Ta má jeden vodič označený. Nespletete si tak polaritu, což by byla velká chyba.
Viz: Vlastnosti propojovacích vodičů
tipy a rady
Požadavky na reprosoustavy
Požadavky posluchačů by se daly seřadit následovně podle důležitosti:
 • co od zařízení očekáváme
 • velikost ozvučovaných prostorů
 • funkce ozvučovaných prostorů
 • umístění prostorů v zástavbě
 • typ interiéru a jejich tlumení
 • akustická separace od okolí
 • typ zvukového zdroje
 • druh a způsob poslechu
 • druh oblíbené hudby
 • způsob ekvalizace
 • požadovaný zvukový formát
 • požadovaná velikost soustavy.
Rada:
Zcela nevhodná je instalace rozměrných basových reproduktorů do panelákového bytu společně s výkonným zesilovačem. Pak i při tichém poslechu sousedé jistě "ocení" pravidelné dusání rokové hudby.
Audio Hoďas © 2009 - 2015   ·      ·   Webdesign: Květina   ·   Odkazy a symboly