Akustické studio Audio Hoďas
Audio Hoďas - servis a poradenství v oboru audiotechniky
Servis a poradenství v oboru audiotechniky.
Opravy, rekonstrukce a vývoj reproduktorových soustav.
Instalace a ozvučení domácích a komerčních prostorů.
Akustické studio Audio Hoďas
nabídka služeb
English presentation
Novinky

10.2.2015

Domácí i profesionální audiotechnika je velký byznys. Studio Audio Hoďas se zaměřuje na střední nebo nižší cenovou kategorii, avšak při zachování maximální možné úrovně zvukové kvality.
Více viz článek: Ozvučení domácích...

5.2.2014

Ve vlastnostech re­produktorů jsou veliké rozdíly a použitím nevhodného repro­duktoru je pak možné zcela znehodnotit uva­žovanou zvukovou aparaturu.
Nejprve je nutné prostudovat dostupnou technickou dokumentaci a posoudit, zda jsou vhodné k požadovanému účelu.
Více viz článek: Typy reproduktorů...

Celkové opravy a servis

Studio Audio Hoďas provádí opravy všech typů a značek reproduktorů a reproduktorových soustav. Úroveň a rozsah opravy jsou vždy pečlivě konzultovány s každým zákazníkem. Každá oprava je vždy zahájena celkovou kontrolou soustav a na jejím základě je vypracována cenová nabídka. Zákazník se může rozhodnout od pouhého uvedení soustavy do funkce, až po celkový upgrade. Kvalita použitých součástek musí být v relaci s celkovou úrovní reproduktorové soustavy. Nemá smysl vyrábět nákladné speciální součástky pro reproduktory, které jejich vlastnosti nedokážou využít. Celkový upgrade reproduktorové soustavy může být v několika cenových úrovních, tyto úrovně jsou odvozeny z ceny použitých součástek, která vystihuje jejich kvalitu. Naladění výhybky se provádí v několika krocích od proměření reproduktorů, prvního testovacího zapojení po finální provedení výhybky, které z testů vyplyne. Specialitou je, že každá výhybka je vyrobena z proměřených párovaných součástek, protože některé typy propustí vyžadují větší přesnost součástek, než jsou výrobní tolerance.

Oprava spálených reproduktorů

Oprava je vhodná u reproduktorů, které za to stojí, nebo existují nějaké zvláštní okolnosti, kdy je majitel rozhodnutý do opravy investovat. Nemá smysl opravovat reproduktor, kde je možné sehnat ekvivalent za cenu opravy. Soukromě doporučuji výměnu za novější typ, ale bude nutné současně korigovat nastavení výhybky případně basreflexu. Pouhá výměna je obvykle nevhodná, protože fyzikální parametry reproduktorů se vždy nějak liší.

Opravy a tuning reproduktorových soustav

    Oprava může zahrnovat celkovou revizi reproduktorové soustavy dle požadavků zákazníka.
  • Celkové posouzení stavu a návrh rekonstrukce.
  • Kontrola stavu reproduktorů, jejich proměření a odzkoušení.
  • Oprava menších poškození; oprava membrány, závěsů nebo surroundu (vnějšího závěsu reproduktoru).
  • Výměna reproduktorů. U zastaralých soustav zahrnuje výměnu reproduktorů za vhodné ekvivalenty i celkový upgrade na vyšší kvalitu poslechu. Cílem tuningu je umožnit reproduktorům, aby skutečně zahrály všechno, co dovedou.
  • Kontrola stavu výhybky. U třípásmových soustav se někdy setkávám s tím, že jsou osazeny jenom dvěma elektrolytickými kondenzátory, což je naprosto nevyhovující a obvykle to znamená až 60% možné kvality dolů. Reproduktory jsou přetěžovány vlivem frekvencí, které neumí zahrát. Výhybku je obvykle nutné vyjmout a proměřit. Velmi často je vhodná náhrada basové cívky, která již z výroby nemá dostatečný výkon, a také výměna zastaralých elektrolytických kondenzátorů za svitkové. Následuje doladění pásem, protože zejména u třípásmových soustav výrobci šidí na výkonu (kapacitě) součástek a často jsou pásma na středech neúplná – dělící frekvence na sebe dostatečně nenavazují.
  • Kontrola naladění basreflexu Výpočet basreflexu je vhodné prověřit při novém zatlumení ozvučnice. Tlumící materiál svým objemem zabírá v ozvučnici prostor, ale fyzikálně působí jako by se ozvučnice zvětšila, což je možné změřit a výpočet aktualizovat. Pokud se změní vlastnosti reproduktoru tak, že basreflex nefunguje, je reproduktor vadný a je vhodné ho vyměnit.
  • Úprava zatlumení ozvučnice. Někdy je i pouhým poslechem postřehnutelné, že reproduktory mají ozvěny v ozvučnici. Vhodným zatlumením je možné stav výrazně zlepšit.
  • Výměna nebo instalace terminálů. Starší ozvučnice mívají často propojovací vodiče zavedené do ozvučnice, instalace terminálů je praktičtější.
  • Opravy poškozeného povrchu; od retušování drobných poškození, až po nové dýhování soustav.

Při výrobě reproduktorových soustav se výrobci snaží všelijak ušetřit a doplácí na to pak kvalita konečného zvuku soustav. Špatné výhybky nedovolí dovést do reproduktorů dostatečný výkon, kondenzátory nemají ani přibližně teoretickou kapacitu a jsou vyrobeny z nevhodného materiálu. S podobnými chybami jsem se setkal i ve střední cenové hladině (do 25 tisíc za pár). V nižších cenových hladinách se stává, že výhybka v soustavách prostě není a jsou tam jen kondenzátory (obvykle nevhodné), které zabrání okamžitému spálení reproduktorů. O nějakém naladění soustavy potom nemůže být ani řeč.

Slyšel jsem názor, že tyto omezené konstrukce jsou výsledkem konkurenčních tlaků a že firmy hledají cesty, jak snížit výrobních náklady. Nejsem si jistý, že jde pouze o optimalizaci nákladů. Někdy je za podezřelými řešeními pravděpodobně pouhá chamtivost a snaha ušetřit za každou cenu zcela bez ohledu jak na konkurenci tak na kvalitu či zákazníka.

Servis reproduktorových soustav

Vlastnosti reproduktorové soustavy se vždy budou s časem nějak měnit. Většinou to bývá k lepšímu, protože současné akustické měniče (reproduktory) jsou konstruovány na trvalý provoz a zpočátku, když jsou zcela nové, se musí postupně rozehrát. Provoz při hlasitosti, která reproduktory nepoškozuje, zvuk soustavy zlepšuje. Při delší nečinnosti však některé reproduktory tzv. „vadnou“ a potřebují prostě znovu rozcvičit.

Zvuk je mechanické vlnění a k jeho vytváření jsou tedy nezbytné mechanické součástky. Jenže mechanické vlastnosti použitých dílů a součástí se časem a zatížením mění. Obzvlášť, jsou-li reproduktory přetěžovány příliš hlasitou reprodukcí, bude s postupem času slyšitelné stále silnější zkreslení přehrávaného zvukového záznamu. Pokud se včas nezasáhne, může dojít i k nevratnému poškození reproduktorů.

Pokud při poslechu Vaší reproduktorové soustavy pozorujete trvalé změny k horšímu, pak dopřejte Vašim reproduktorům odborný servis. Někdy může stačit proměření a úprava výhybek a nové rozehrání reproduktorů naprogramovaným spektrem frekvencí. Každopádně však trvalé zhoršování parametrů naznačuje nutnost výměny některých součástek.

tipy a rady
Požadavky na reprosoustavy
Požadavky posluchačů by se daly seřadit následovně podle důležitosti:
  • co od zařízení očekáváme
  • velikost ozvučovaných prostorů
  • funkce ozvučovaných prostorů
  • umístění prostorů v zástavbě
  • typ interiéru a jejich tlumení
  • akustická separace od okolí
  • typ zvukového zdroje
  • druh a způsob poslechu
  • druh oblíbené hudby
  • způsob ekvalizace
  • požadovaný zvukový formát
  • požadovaná velikost soustavy.
Rada:
Zcela nevhodná je instalace rozměrných basových reproduktorů do panelákového bytu společně s výkonným zesilovačem. Pak i při tichém poslechu sousedé jistě "ocení" pravidelné dusání rokové hudby.
Audio Hoďas © 2009 - 2015   ·      ·   Webdesign: Květina   ·   Odkazy a symboly